Podstawowe mity na temat paneli słonecznych

Podstawowe mity na temat paneli słonecznych

Nie ulega wątpliwości, iż instalacje fotowoltaiczne coraz bardziej zyskują na popularności. I trudno się temu dziwić, gdyż posiadają wiele zalet – od typowo użytkowych i funkcjonalnych, poprzez ekonomiczne i finansowe, aż po ekologiczne. Jednak pomimo tylu plusów wciąż istnieje na ich temat wiele dość popularnych mitów, które jednak mają niewiele wspólnego z prawdą. Które z nich powtarzają się najczęściej?

Brak odpowiednich warunków atmosferycznych

Jednym z najczęściej występujących mitów na temat instalacji fotowoltaicznych jest to, iż w Polsce brak jest odpowiednich warunków atmosferycznych, aby panele PV mogły działać. Nic bardziej mylnego. Chociaż Polska nie należy do najbardziej słonecznych państw na świecie, to jednak ilość promieni słonecznych jest wystarczająca, aby fotowoltaika mogła działać bez większych przeszkód. Nawet w grudniu istnieje możliwość wyprodukowania około 50% potrzebne energii, co razem z dodatkowymi opustami daje zabezpieczenie na cały rok. 

Jakie są koszty inwestycji

Innym dość popularnym mitem jest to, iż fotowoltaika wymaga zainwestowania dużych pieniędzy. Faktem jest, iż sama instalacja kosztuje, ale istnieje korzystny system dopłat i odliczeń od podatków – co w znaczący sposób zmniejsza początkowe koszty. Dodatkowo instalacja jest montowana na długie lata, więc wydatek jest jednorazowy. Natomiast samo użytkowanie i konserwacja nie wymaga dużych nakładów finansowych – panele PV działają same, a ich czyszczenie i monitorowanie nie obciąży zbyt mocno domowego budżetu.

Innym mitem jest także to, iż instalacje fotowoltaiczne szkodzą nie tylko środowisku, ale także zdrowiu. A tymczasem to jedna z najbardziej ekologicznych i przyjaznych instalacji. Czy zatem instalowanie paneli solarnych jest opłacalne? Tak, zdecydowanie warto zainstalować panele fotowoltaiczne.