Fotowoltaika w małym domu – czy to się opłaca?

Fotowoltaika w małym domu - czy to się opłaca?

Panele fotowoltaiczne widzimy głównie na małych domach, bo tych jest najwięcej. Do niedawna jednak fotowoltaika dla domu była w zasadzie mało popularna. Jak to jest obecnie?

Zmiany w prawie i technologii

Panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego przeszły w ostatnim czasie dwie wielkie zmiany: w prawie i w technologii. Zmiana prawa spowodowała, że instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego może przyjąć z sieci dokładnie taką samą ilość energii, jaka do sieci oddaje. W ten sposób nie zmarnujemy ani kWh energii.

Zmiany w technologii spowodowały z kolei, że domowa instalacja jest w stanie produkować więcej energii w całym okresie swojego działania. Starsze instalacje bardzo szybko traciły swoje właściwości i już po kilku latach efektywność ogniw mogła spadać o połowę. Obecnie producenci gwarantują nam nierzadko, że przez 20 lat ogniwa będą pracowały niemal z maksymalną mocą.

Nie zapominajmy o dopłatach

Ogromnie istotna kwestia to także dopłaty do instalacji. Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego to skala inwestycji, która pozwala na korzystanie z najbardziej szczodrych projektów, w których można liczyć na dofinansowanie w optymalnych przypadkach nawet połowy kosztów inwestycji.

Realny czas zwrotu

Wszystkie te kwestie razem sprawiają, że instalacja będzie działać znakomicie przez co najmniej dwie dekady, a obniżone koszty instalacji pozwolą jej się zwrócić w ciągu kilku lat, maksymalnie dekady w szalenie oszczędnych domach, gdzie wszystkie technologie są energooszczędne.