Mała przydomowa elektrownia słoneczna: czy warto?

Mała przydomowa elektrownia słoneczna: czy warto?

Coraz częściej na polskich dachach można zobaczyć panele fotowoltaiczne. Osób, które przymierzają się do montażu takiej instalacji również jest coraz więcej. Podjęcie ostatecznej decyzji zależy oczywiście od takich kwestii jak fotowoltaika cena. Co się na nią składa?

Co decyduje o cenie instalacji fotowoltaicznej?

Ile kosztuje fotowoltaika zależy od kilku ważnych czynników. Największy wpływ na fotowoltaika cena ma moc instalacji. Im jest ona większe, im większą powierzchnię zajmują panele fotowoltaiczne, tym fotowoltaika cena jest większa. Ile kosztuje fotowoltaika zależy także od parametrów technicznych samych paneli fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne cena zależy od surowców, z których zostały wykonane oraz od zastosowanej przez ich producenta technologii.

Warto pamiętać, że instalacja powinna służyć co najmniej 30 lat. Panele fotowoltaiczne cena to ważna kwestia, jeśli jest odpowiednia to świadczy o ich wysokiej jakości. Oczywiście panele fotowoltaiczna cena zakupu to nie wszystko. Kalkulując ile kosztuje fotowoltaika, należy wziąć pod uwagę także cenę montażu.

Co wpływa na cenę montażu?

Jest ona zależna głównie od miejsca, w którym panele fotowoltaiczne mają zostać zamontowane. Montaż paneli na dachach o prostej konstrukcji jest mniejszym wyzwaniem dla ekipy instalatorskiej, dlatego koszty montażu mogą być niższe. Oczywiście cena zależy także od oferty firmy, którą inwestor zdecyduje się wybrać. Najtańsza oferta na rynku nie zawsze okazuje się tą najlepszą. Na pewno na kosztach montażu instalacji fotowoltaicznej nie warto oszczędzać.