Dopłaty i ulgi – tańsza fotowoltaika

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego to dzisiaj rozwiązanie, którego na pewno nie można pominąć. Ceny energii cały czas rosną i nawet jeśli naprawdę nie boimy się kosztów, musimy pamiętać przynajmniej o ekologii, jaką taka instalacja gwarantuje.

Dzięki niej stajemy się częścią rozwiązania, a nie problemu, ponieważ nasza rodzina zmniejszy ilość węgla spalanego w celu pozyskiwania energii. Jest to inwestycja w przyszłość. Nie ma się jednak co oszukiwać, ponieważ instalacje fotowoltaiczne powstają głównie z przyczyn finansowych.

Warto skorzystać z dofinansowania

Coraz liczniejsze programy, które promują panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego, pozwalają nam odzyskać część pieniędzy zainwestowanych w instalację. Ile obecnie można uzyskać w postaci zwrotu?

Wiele zależy od tego, gdzie mieszkamy, ale najlepszy program, jaki obecnie działa co najmniej na połowie obszaru kraju oferuje nam zwrot na poziomie 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Jego jedyną wadą jest to, że maksymalna kwota zwrotu to 5000 złotych, co oznacza, że w przypadku bardzo dużych instalacji, jak na warunki domu jednorodzinnego, trzeba będzie poszukać innych opcji.

Inne dopłaty i ulgi

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego może powstać przy udziale kredytu, jeśli fotowoltaika dla domu to dla nas za duży jednorazowy wydatek. W takim kredycie możemy liczyć na dofinansowanie w postaci spłaty części odsetek przez pieniądze unijne. Niezależnie od tego, jaką instalację i za ile budujemy, mamy też prawo do odliczenia podatkowego z tytułu modernizacji ekologicznej domu. Warto zachować faktury i pamiętać o tej możliwości.