Instalacje fotowoltaiczne to ekologiczne, ekonomiczne i bardzo funkcjonalne rozwiązanie w zakresie ogrzewania budynków. Są nie tylko przyjazne środowisku i opłacalne finansowo, ale też funkcjonalne, trwałe i łatwe w użytkowaniu. Jednak aby fotowoltaika spełniła wszystkie swoje zadania, to kolektory słoneczne muszą być skuteczne, efektywne i długoterminowe. Dlatego też decydując się na ich zakup warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Oto te podstawowe.
Panele PV i ich parametry techniczne
Jedną z podstawowych kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze instalacji fotowoltaicznych są jej parametry techniczne. W tym przypadku te najbardziej istotne to:
- jakość (jest określana przez współczynnik wypełnienia – im jest on wyższy, tym lepiej)
- sprawność (czyli stosunek mocy elektrycznej do mocy promieni słonecznych wyrażony w procentach)
- moc (im jest ona wyższa, tym urządzenie jest efektywniejsze)
Dodatkowo fotowoltaika powinna charakteryzować się określoną tolerancją mocy. Jest to ważny parametr, który informuje o możliwej różnicy pomiędzy rzeczywistą a nominalną mocą szczytową danego kolektora.
Instalacje fotowoltaiczne – jaka powinna być gwarancja?
Kolejną niezwykle ważną kwestią przy zakupie paneli PV jest gwarancja udzielana przez producenta. Tutaj zasada jest bardzo prosta – im jest ona dłuższa, tym lepiej. Jednocześnie należy podkreślić, iż gwarancja powinna obejmować zarówno czas działania samego urządzenia, jak i uzysk mocy (który w początkowych latach działania nie powinien spadać poniżej 90%). Większość producentów zapewnia gwarancję na około 10 – 15 lat, ale zdarzają się i takie instalacje, których gwarancja wynosi znacznie dłużej. Jednak w takim przypadku należy liczyć się z wyższymi kosztami paneli.
Oprócz parametrów technicznych i gwarancji warto też zwrócić uwagę na sposób montażu, awaryjność czy samą estetykę paneli. Dodatkowo warto wybierać sprawdzonych i doświadczonych producentów.